< HOME

Výsledky

1. František Skála 140
2. Karel Malich 105
3.

Ján Mančuška

69
4. Michal Pěchouček 43
5. Zbyněk Baladrán 34
6. Rafani 33
7. Stanislav Kolíbal 20
8. Jiří Kovanda 19
9.-10. Jan Švankmajer 18
9.-10. Bedřich Dlouhý 18
11. Ivan Pinkava 16
12. Jan Merta 15
13. Dalibor Chatrný 13
14.-15. Martin Kuriš 11
14.-15. Eva Švankmajerová 11
16. Alena Kučerová 10
17.-19. Jiří Šigut 9
17.-19. Jiří David 9
17.-19. Jakub Špaňhel 9
20.-21. Václav Cigler 8
20.-21. Marie Blabolilová 8
22.-25.  Tomáš Císařovský 7
22.-25.  Stefan Milkov 7
22.-25.  Guma Guar 7
22.-25.  Adriena Šimotová 7
26.-28.  Pavel Doskočil 6
26.-28.  Ladislav Sýkora 6
26.-28.  Ivo Přeček 6

Profil laureáta

František Skála jr. (*1956) cenu získal za soubornou výstavu v pražském Rudolfinu.

František Skála chápe patrně svou tvorbu jako lidsky zmanipulovanou tvořivost samotné přírody. Se směsí humoru a vážnosti, ironie a úcty, monumentality a jemné citlivosti vytváří většinou variace na přírodní objekty. Vedle citlivé komunikace s přírodou však reflektuje svými díly i jiné oblasti lidského života, jako na př. tvorbu a zpracování umělých hmot. Rovněž s jistou mírou ironického nadhledu, citlivě vyzvedá světelné, barevné, tvarové a materiálové kvality nalezených věcí a jejich nečekaných kombinací. Lidské, utilitární produkty vřazuje do nových příběhů a tímto vykročením z oblasti lidské praxe do neúčelné oblasti estetiky odkrývá pohled do tajemných souvislostí lidských osudů. Stejně tak si pohrává se společenskými normami a zvyklostmi, aby k takovým ověřeným modelům jednání opatřil ironický odstup. (Shark, Z cyklu ON, hudební produkce MTO, aktivity B.K.S.) Projevuje se jako radikální mystifikátor, ale zároveň vyniká přesností výtvarného jazyka a důsledností uměleckého výrazu jak po stránce obsahové, tak řemeslné. Obor filmové a televizní grafiky, který vystudoval na VŠUP Praha, povzbudil zřejmě jeho zájem o vyprávění příběhů (comix Velké putování Vlase a Brady, deníky, ilustrace pohádek) Zúčastnil se studentských iniciativ ve škole a od r. 1984 akcí konaných ve spolupráci se studenty z AVU (především výstavy Konfrontace). Je členem skupiny Tvrdohlaví, od roku 1974 je zakládajícím a skutečným členem tajné skupiny BKS a komturem Řádu Zelené Berušky. Kromě orchestru MTO Universal působí v hudebním tělese Finský barok a ve vokálním triu Tros Sketos. Nesleduje televizi, nemá dosud internetovou adresu ani mobilní telefon a převážně žije tvůrčím životem na svém statku na samotě Dřevíč, pokud právě nepobývá na některém ze svých četných rezidenčních pobytů v předních světových uměleckých centrech. 
Prvních výrazných úspěchů vyjádřených českými i mezinárodními cenami dosáhl jako ilustrátor dětských knih. V roce 1991 obdržel cenu Jindřicha Chalupeckého a pobyt v Headlands Center for the Arts v San Francisku, který byl s touto cenou spojen na něho silně zapůsobil. Od r. 1992 pracoval na výtvarném řešení interiérů paláce Akropolis v Praze. 
V roce 1993 byl vybrán aby reprezentoval Českou republiku na 45. bienále současného umění v Benátkách. Do Itálie se vydal pěšky a v českém pavilonu vystavil kresby z této 850 km dlouhé pouti. 

Ludvík Hlaváček

Zdroj: www.artlist.cz

galerie galerie galerie

Seznam volitelů

Ivo Binder, Vladimír Birgus, Dušan Brozman, Ladislav Daněk, Martin Dostál, Antonín Dufek, Yvona Ferencová, Marcel Fišer, Petra Finfrlová, Zdeněk Freisleben, Václav Hájek, Vít Havránek, Ludvík Hlaváček, Miroslava Hlaváčková, Milan Hlaveš, Radek Horáček, Jiří Hůla, Marcela Chmelařová, Petr Ingerle, Michaela Ivaniškinová, Dagmar Jelínková, Petr Jindra, Simona Juračková, Jiří Jůza, Peter Kováč, František Kowolowski, Magdalena Krejčová, Ivo Křen, Jan Kříž, Hana Larvová, Pavel Liška, Bronislav Losenický, Marcela Macharáčková, Pavlína Morganová, Josef Moucha, Roman Musil, Helena Musilová, Pavel Netopil, Pavel Ondračka, Jan Pelánek, Marek Pokorný, Blanka Poláková, Alena Pomajzlová, Jiří Ptáček, Marie Rakušanová, Tomáš Rybička, Zbyněk Sedláček, Vanda Skálová, Marta Smolíková, Martin Souček, Dagmar Svatošová, Jiří Valoch, Jaroslav Vančát, Petr Vaňous, Martina Vítková, Petr Volf, Josef Vomáčka, Radan Wagner, Milan Weber, Radek Wohlmuth, Jiří Zemánek

 

GAVU Cheb Art+antiques Artalk.cz erasvet.cz