Tiskový servis

Socha-lampa nazvaná Z vlastního rozhodnutí, kterou Krištof Kintera na začátku června loňského roku umístil v parku pod Nuselským mostem jako připomínku stovek lidí, kteří skokem z mostu ukončili svůj život, vynesla tomuto umělci ocenění Osobnost roku 2011.

Cena Osobnost roku je udělována za významný počin na české výtvarné scéně v uplynulém roce. Takovýmto počinem může být samostatná výstava, vydání publikace, účast na významné zahraniční přehlídce nebo třeba – jako právě v Kinterově případě – konkrétní dílo. „Je pozitivní, že zvítězila realizace ve veřejném prostoru. Kinterova socha je velice zajímavým a důležitým příspěvkem k problému pražských pomníků, a to jak svým tématem, tak i řešením,“ komentovala Kinterovo vítězství historička Hana Rousová, která byla členkou poroty.

Cena je letos udělována již podesáté. Vznikla z iniciativy ředitele Galerie výtvarného umění v Chebu Marcela Fišera a její organizaci společně zaštiťují časopis Art+Antiques a internetový portál artalk.cz. Z širšího výběru zhruba čtyřiceti jmen navržených organizátory ceny a jednotlivými porotci byl na základě hlasování připraven seznam 18 finalistů (informace o způsobu hlasování a složení poroty zde).

Snahou organizátorů je, aby členy poroty byli historici a kurátoři umění různého věku a odborného zaměření, a to nejen z Prahy, ale také z regionů. Mělo by jít v jistém smyslu o reprezentativní vzorek odborné obce, přesto nechceme, aby cena byla vnímána příliš autoritativně. Jejím primárním smyslem je připomenout zajímavé výtvarné události uplynulého roku.

Letos vůbec poprvé byla cena udělena za realizaci ve veřejném prostoru. V předchozích letech vítězili hlavně umělci, kteří zaujali výraznou samostatnou výstavou či výstavami. V tomto ohledu je překvapivé i letošní druhé místo Rafanů, kteří si tuto pozici vysloužili natočením filmu 31 konců/31 začátků. Na dalších příčkách se umístili Dominik Lang a Kateřina Šedá, kteří prezentovali Českou republiku v zahraničí (Benátské bienále, projekt Od nevidím do nevidím v Tate Modern) a dále pak Mark Ther za video, se kterým vyhrál Cenu Jindřicha Chalupeckého. O šestou až sedmou příčku se dělí Matěje Smetana a Tomáš Svoboda. Svoboda zaujal samostatnou výstavou na pražské Staroměstské radnici (GHMP), Matěj Smetana pak výstavou v galerii SVIT a účastí na projektu Sochy v ulicích/Brno Art Open (Dům umění města Brna). Smetanova Hvězdička, socha, která byla k vidění v parku v Lužánkách vždy jen na několik vteřin o půlnoci, získala také ocenění za nejlepší dílo roku 2011 v rámci aktivity Umělec má cenu. Na osmém místě se umístila Adriena Šimotová, která loni v Galerii Rudolfinum představila své nejnovější pastely. Na deváté příčce je Jan Merta, který v minulosti cenu již dvakrát vyhrál, aktuálně se do první desítky dostal za výstavu v pražském Topičově salonu. První desítku uzavírá Jiří Thýn, který zaujal svou samostatnou výstavou na Staroměstské radnici (GHMP) i účastí na několika skupinových přehlídkách.

Kromě hlavní ceny, o níž rozhoduje porota, je od loňského roku udělována také cena čtenářů artalk.cz. Zatímco loni se porotci i čtenáři – vesměs z řad umělců, kurátorů a výtvarných kritiků – shodli na prvním místě Josefa Bolfa, letos k takovéto shodě nedošlo. Jak porota tak čtenáři ocenili, jakým způsobem Dominik Lang a Kateřina Šedá prezentovali Českou republiku v zahraničí, u čtenářů však oba umělci dopadli ještě lépe než u poroty. Čtenářskou anketu vyhrála Kateřina Šedá, na druhém místě je Dominik Lang a za ním v těsném závěsu Eva Koťátková, která taktéž vystavovala i v zahraničí (nominována byla mimo jiné za účast na bienále v Lyonu a prezentaci na veletrhu Frieze v Londýně). Krištof Kintera skončil u čtenářů na 6. místě, druzí Rafani zůstali v anketě artalk.cz téměř opomenuti.

Čtenáři mohli kromě jmen navržených mezi finalisty porotou hlasovat také pro své favority, žádný z nich však nezískal více, jak 15 bodů. Mezi takto navrženými jmény se nejčastěji objevovaly dvojice Jasanský-Polák (za výstavu v Galerii výtvarného umění v Ostravě a účast na výstavě Mutující médium v Galerii Rudolfinum), Artamonov-Klyuykov (za výstavu v Oblastní galerii v Jihlavě) a Pavel Sterec za účast na výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Cena Osobnost roku tradičně funguje jako jisté referendum o tom, jak odborná veřejnost hodnotí výsledky Ceny Jindřicha Chalupeckého. Loňský ročník byl zjevně přijat velice pozitivně. Ještě nikdy se nestalo, aby se do první desítky dostali hned tři finalisté (Dominik Lang, Mark Ther a Jiří Thýn). Kladně byl přijat také loňský ročník skupinové výstavy Sochy v ulicích/Brno Art Open, kterou kurátorsky připravil Karel Císař. V první desítce, respektive jedenáctce oceněných, se objevuje hned pět jmen, která byla na této přehlídce zastoupena: Rafani, Dominik Lang, Matěj Smetana, Jiří Thýn a Eva Koťátková.

GAVU Cheb Art+antiques Artalk.cz erasvet.cz