Tiskový servis

Cena Osobnost roku má dva vítěze

V Praze 21. 1. 2013

Cena Osobnost roku, která je udělována žijícím autorům za nejvýraznější umělecký počin uplynulého roku, má letos dva vítěze. V hlasování odborné poroty získali shodný počet bodů Krištof Kintera a Pavel Mrkus. „V jedenáctileté historii ceny je to poprvé, kdy se něco takového stalo, ale pravidla to umožňují,“ říká zakladatel ceny, ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu, Marcel Fišer. „Krištof Kintera a Pavel Mrkus reprezentují odlišné polohy současného umění a oba loni připravili mimořádně podařené výstavy,“ dodává.

Krištof Kintera byl oceněn za výstavu Výsledky analýzy, kterou připravil pro Galerii hlavního města Prahy a která se stala nejnavštěvovanější výstavou současného umění v historii galerie. Během dvou a půl měsíce ji vidělo 21 tisíc lidí. Pavel Mrkus porotu zaujal výstavou Next Planet v Domě umění města Brna. Šlo o komplexní videoinstalaci zkoumající hranice mezi reálným a nereálným, datovým a hmotným.

Cena Osobnost roku je organizována časopisem Art+Antiques a portálem artalk.cz ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Chebu. Sponzorem ceny je od letošního ročníku Poštovní spořitelna Era. O vítězi rozhoduje desetičlenná odborná porota, jejímiž členy letos byli Radek Horáček, Ondřej Chrobák, Magdaléna Juříková, Tomáš Knoflíček, Rostislav Koryčánek, Lenka Lindaurová, Pavlína Morganová, Marek Pokorný, Hana Rousová a Petr Vaňous. Z širšího výběru více než čtyřiceti jmen navržených organizátory byl na základě hlasování připraven seznam 19 finalistů (pro se musela vyslovit alespoň polovina poroty). Z nich pak každý porotce vybral svých deset favoritů a obodoval je. Prostý součet bodů pak rozhodl o vítězi a o pořadí na dalších místech.

„Každoročně zveřejňujeme nejen jméno laureáta, ale také pořadí na dalších místech. Hlavním smyslem ceny je připomenout nejzajímavější počiny na poli výtvarného umění za uplynulý rok. Které výstavy se dostanou do první desítky, je tak stejně důležité jako jméno vítěze,“ vysvětluje šéfredaktor Art+Antiques Jan Skřivánek. Na dalších příčkách se v hodnocení poroty umístili dvojice Jiří Franta a David Böhm, Stanislav Kolíbal, Richard Loskot, Dominik Lang, Pavla Sceránková, skupina Rafani, Ivan Kafka, Jaromír Novotný a Kateřina Šedá.

 

Vedle ceny odborné poroty je vyhlašována ještě cena čtenářů portálu artalk.cz, která se řídí podobnými pravidly. V hlasování čtenářů získal nejvíce bodů Stanislav Kolíbal za svou soubornou retrospektivu v Jízdárně Pražského hradu. „Výstava fungovala nejen jako ohlédnutí za dosavadní Kolíbalovou tvorbou, ale ukazovala jej jako autora, který je veskrze současný. Stanislav Kolíbal loni oslavil již 87. narozeniny a mezi finalisty byl nejstarší,“ připomíná šéfredaktorka artalk.cz Silvie Šeborová.

Cena má podobu černého čtverce, který vytváří vždy předchozí laureát. V letošním ročníku tak vzniká kuriózní situace, neboť Krištof Kintera byl již laureátem ceny za rok 2011. Tehdy porota ocenila jeho pomník sebevrahům pod Nuselským mostem a černý čtverec pro něj namaloval Josef Bolf. „Dvojnásobného laureáta jsme již v minulosti měli, ale poprvé se stalo, že by jeden autor zvítězil dvakrát po sobě,“ komentuje nastalou situaci Marcel Fišer. „Černý čtverec od Krištofa Kintery dostane Pavel Mrkus, co ale dáme Krištofovi, budeme muset ještě vymyslet,“ dodává.

Kontakty na laureáty:

Krištof Kintera – tel: 608 213 285, email: kristof@jednotka.cz

Pavel Mrkus – tel: 606 641 767, email: pmrkus@yahoo.com

Kontakty na organizátory:

Marcel Fišer – tel: 722 793 603, email: marcelfiser@gmail.com

Silvie Šeborová – tel: 604 126 164, email: silvie.seborova@gmail.com

Jan Skřivánek – tel: 603 212 327, email: skrivanek@artplus.cz

 

GAVU Cheb Art+antiques Artalk.cz erasvet.cz